| Tensile Strength | Good |
|---|---|
| Color | Black |
| Working Temperature | - 20℃~80℃ |
| Resistance | High |
| Compression Set | Low |
| Compression Set | Low |
|---|---|
| Tear Strength | High |
| Shape | Diaphragm |
| Tensile Strength | Good |
| Resistance | High |
| Service Life | ≥1000000 Times |
|---|---|
| Tear Strength | High |
| Feature | Cloth Process |
| Tensile Strength | Good |
| Working Temperature | - 20℃~80℃ |
| Material | Rubber |
|---|---|
| Shape | Round |
| Elasticity | High |
| Temperature | High |
| Thickness | 0.2-10mm |
| Features | Good Rigidity, Strength And Compression, Rebound, Compensatory |
|---|---|
| Name | Diaphragm For Metering Equipment |
| Material | PTFE+EPDM、NBR |
| Product Performance | Acid And Alkali Resistance, In Line With The Requirements Of The Medical And Health Level |
| Working Envieroment | Electronics Industry, Chemical And Pharmaceutical Plants |
| Name | 2-WAY SOLENOID DIAPHRAGM KIT |
|---|---|
| Material | NBR, NR, CR, FR |
| Fit | ASCO Solenoid Valve Pneumatic Valve |
| Power | Solenoid |
| Model | 1-1/2 IN Or Customized |
| Features | High And Low Temperature Resistance, Long Service Life |
|---|---|
| Name | Composite PTFE EPDM Diaphragm For Metering |
| Material | PTFE+EPDM、NBR、 |
| Use Scenario | Pharmaceutical, Food, Chemical |
| OD | 40-200 Mm |
| Application | Valve |
|---|---|
| Lifespan | 5-10 Years |
| Size | Customized |
| Surface Treatment | Smooth |
| Material | Rubber |
| Media | Air |
|---|---|
| Pressure Rating | 150 PSI |
| Actuation Method | Pneumatic |
| Pressure Range | 0-100 Psi |
| Diameter | 5-1500mm |
| Installation Type | Screw-in |
|---|---|
| Operatingvoltage | 12V / 24V / 110V / 220V (depending On Solenoid Valve) |
| Corrosion Resistance | High Corrosion Resistance |
| Sealing | Good Sealing |
| Temperature Range | -20°C To 80°C |