| Name | Neoprene Valve Rubber Diaphragm, Air Compressor Diaphragm, Rotary Blowing Valve Rubber Diaphragm |
|---|---|
| Material | CR Neoprene |
| Working Temperature | -40℃~220℃ |
| Usage Scenario | Coal - Fired Power Plants, Steel Mills, Metallurgy, Waste Incineration |
| Thickness | 06-1.5 Mm Or Custom |
| Shape | Esd |
|---|---|
| Color | Good |
| Thickness | Ethernet Fiber Channel |
| Size | 118*82.5*184cm |
| Abrasion Resistance | Good |
| Material | Rubber |
|---|---|
| Temperature | High |
| Elasticity | High |
| Size | Customized |
| Compression Set | Low |
| Features | Low Gas Permeability, Suitable For Vacuum, Ozone And Weather Resistant, Can Be Used With Steam For Short Periods Of Time |
|---|---|
| Diaphragm Materials | EPDM |
| Media Temperature | -10 To 90 °C |
| Size | 10 | 20 | 25 | 40 | 50 | 65 | 80 | 100 | 125 | 150 |
| Type | Replacement Diaphragm |
| Durability | High |
|---|---|
| Pressure | High |
| Chemical Resistance | High |
| Abrasion Resistance | High |
| Flexibility | High |
| Surface Treatment | Smooth |
|---|---|
| Color | Black |
| Leakage Rate | 0.05% |
| Structure | Diaphragm |
| Pressure | Medium Pressure |
| Surface Treatment | Polishing, Sandblasting, Etc. |
|---|---|
| Shape | Round, Square, Rectangle, Etc. |
| Material | NBR, EPDM, PTFE, FKM, Etc. |
| Temperature Range | -20℃~+200℃ |
| Size | Customized |
| Current | 0.1A |
|---|---|
| Temperature | -20~80℃ |
| Shape | Oval |
| Size | 8x6cm |
| Applicable | Pulse Valve |
| Shape | Round |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Performance | Excellent |
| Size | Customized |
| Durability | High |
| Shape | Round |
|---|---|
| Application | Industrial |
| Temperature | High |
| Pressure | High |
| Size | Customized |