| Material | Rubber |
|---|---|
| Color | Black |
| Thickness | 0.2-10mm |
| Compression Set | Low |
| Shape | Round |
| Elongation | Elastic |
|---|---|
| Working Environment | Low Pressure |
| Working Temperature | - 20℃~80℃ |
| Abrasion Resistance | High |
| Compression Set | Low |
| Name | Rolling Diaphragm, Cloth Iserted Diaphragm, Fabric Wrapped Laminated Rubber Valve Diaphragm |
|---|---|
| Material | NR, NBR, FKM, CR, EPDM |
| Usage Scene | Gas Pressure Regulator, Voltage Regulator, Compressor Governor |
| Color | Black, Or Customized |
| Working Environment | High Temperature Resistance, Acid And Alkali Resistant |
| Abrasion Resistance | High |
|---|---|
| Color | Black |
| Temperature | High |
| Shape | Round |
| Tear Strength | High |
| Port Size | Standard |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Compression Set | Low |
| Color | Black |
| Shape | Diaphragm |
| Features | Electronics Industry, Chemical And Pharmaceutical Plants |
|---|---|
| Name | Digital Metering Pump Signal Dosing Pump Fit Rubber Kit Diaphragm |
| Material | , NR |
| Grade | Resistant To Chemical Media Other Than Acid-base Metal, Element Fluorine |
| OD | 40-200 Mm |
| Name | Ultrathin Rubber Flange Gasket Laminated |
|---|---|
| Working Envieroment | Pharmaceutical, Food, Chemical |
| Material | PTFE+EPDM、NBR |
| Size | DN-10~DN-100 |
| Technology | Composite Process |
| Name | Rolling Diaphragm, Blowing Electromagnetic Pulse-valve Diaphragm |
|---|---|
| Material | FKM, CR, EPDM |
| Usage Scene | Gas Pressure Regulator, Pressure Regulating Valve |
| Color | Black Or Customized |
| Packing | Plastic+carton |
| Name | Rolling Diaphragm |
|---|---|
| Material | NBR NR EPDM |
| Usage Scene | Gas Pressure Regulator |
| Color | Black Or Customized |
| Pressure | 0.1-1 MPa |
| Working Life | ≥50000h |
|---|---|
| Size Range | 1/4" To 2" Diameter |
| Media | Liquid, Gas, Steam |
| Operating Temperature | -40°C To 120°C |
| Leakage Rate | ≤0.1% |