| Features | Aging Resistance, Corrosion Resistance, Good Elasticity |
|---|---|
| Name | Solenoid Dosing Pump Mechanical Diaphragm Metering Pump Diaphragm |
| Material | PTFE+EPDM、NBR、 |
| Working Envieroment | Electronics Industry, Chemical And Pharmaceutical Plants |
| Service Life | ≥1000000 Times |
| Durability | High Durability |
|---|---|
| Structure | Integral Structure |
| Connection | Threaded Connection |
| Sealing | Good Sealing |
| Leakage | Low Leakage |
| Features | High Performance, Durable, Etc. |
|---|---|
| Pressure Range | 0-10 Bar |
| Product Name | Pulse Valve Diaphragm |
| Thickness | 0.2mm-2.0mm |
| Packaging | Standard Export Packaging |
| Current | 0.1A |
|---|---|
| Package | Carton Box |
| Material | Rubber |
| Pressure | 0.2-0.8MPa |
| Applicable | Pulse Valve |
| Color | Black/ White/ Red/ Blue/ Green/ Yellow/ Etc. |
|---|---|
| Size | Customized |
| Durability | High |
| Temperature | Room Temperature |
| Shape | Diaphragm |
| Size | Customized |
|---|---|
| Lifespan | 5-10 Years |
| Pressure Range | 0.5-2.5Mpa |
| Color | Black |
| Structure | Diaphragm |
| Size | Customized |
|---|---|
| Flexibility | High |
| Material | Composite |
| Weight | Light |
| Resistance | Corrosion/Abrasion/Heat |
| Features | High Performance, Durable, Etc. |
|---|---|
| Color | Black, White, Red, Etc. |
| Surface Treatment | Smooth, Textured, Etc. |
| Material | Silicone, EPDM, NBR, Etc. |
| Temperature Range | -60°C To +200°C |
| Noise | Low Noise |
|---|---|
| Sealing | Good Sealing |
| Structure | Integral Structure |
| Temperature | High Temperature |
| Leakage | Low Leakage |
| Model Number | DB112 |
|---|---|
| Material | NBR+Stainless Steel |
| Package | Carton, Wooden Case, Etc. |
| Advantage | Tear Resistance, Aging Resistance |
| Working Pressure | 0.15~0.85MPa |