| Mounting Type | Direct Mount |
|---|---|
| Service Life | ≥1000000 Times |
| Working Intervel | 35cm |
| Pressure Range | 0.5-2.5Mpa |
| Temperature Range | 0-200°F |
| Features | Rigidity, Strength, Compression |
|---|---|
| Name | PTFE Composite Food Grade Rubber Flange Gasket |
| Material | PTFE+EPDM、NBR |
| Working Envieroment | Pharmaceutical, Food, Chemical |
| Product Performance | High Temperature Resistance, Chemical Resistance |
| Features | Rebound, Compensatory, Low Aftersale Cost |
|---|---|
| Name | Valve Rubber Gasket PTFE Composite Diaphragm |
| Application | Diaphragm Valve |
| Product Material | PTFE+EPDM、NBR |
| Model | Customized |
| Features | High Performance, Durable, Etc. |
|---|---|
| Pressure Range | 0-10 Bar |
| Product Name | Pulse Valve Diaphragm |
| Color | Black, White, Red, Etc. |
| Size | Customized |
| Life | 100,000 Times |
|---|---|
| Noise | ≤50dB |
| Power | 1.2W |
| Voltage | DC12V |
| Material | Rubber |
| Features | Good Rigidity, Strength And Compression, Rebound, Compensatory |
|---|---|
| Name | Composite Diaphragm For Pharmaceutical Equipment |
| Material | PTFE+EPDM、NBR |
| Working Envieroment | Electronics Industry, Chemical And Pharmaceutical Plants |
| Product Performance | Acid And Alkali Resistance, Medical And Health Grade |
| Features | Good Rigidity, Strength And Compression, Rebound, Compensatory |
|---|---|
| Name | Metering Pump Diaphragm |
| Material | PTFE+EPDM |
| Color | Black/Grey/White |
| Product Performance | Acid And Alkali Resistance, In Line With The Requirements Of The Medical And Health Level |
| Name | Valve Rubber Laminated Diaphragm |
|---|---|
| Material | NBR, NR, CR, FR |
| Temperature | -35°~300° |
| Diameter | 5-1500mm |
| Application | Pneumatic Valve |
| Features | Good Rigidity, Strength, Compression, Rebound, Compensatory |
|---|---|
| Name | Composite Diaphragm For Electronics, Pharmaceuticals, Food And Chemical Industries |
| Material | PTFE+EPDM、NBR |
| Performance | Corrosion Resistance, High Temperature Resistance, Aging Resistance, Food Grade |
| Working Envieroment | Pharmaceutical, Food, Chemical, Electronics Factories |
| Features | Aging Resistance, Corrosion Resistance, Good Elasticity |
|---|---|
| Name | Pump Accessories Kit Diaphragm NR Gasket Seal |
| Material | PTFE+EPDM、NBR、 |
| Working Envieroment | Electronics Industry, Chemical And Pharmaceutical Plants |
| Color | Customized |