| Name | Rolling Diaphragm |
|---|---|
| Material | NBR NR EPDM FKM CR |
| Usage Scene | Gas Pressure Regulator |
| Model | HF-GMA-03 HF-GMA-46 HF-GMA-32 HF-GMA-49 HF-GMA-09 HF-GMA-42 HF-GMA-14 HF-GMA-SM3 |
| Pressure | 0.1-1 MPa |
| Name | Membrane Valve Fission Diaphragm |
|---|---|
| Envieroment | Pharmaceutical, Food, Chemical, Etc |
| Product Material | PTFE+EPDM、NBR |
| Size | DN-10~DN-100 |
| Technology | Composite Process |
| Media | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Working Life | ≥50000h |
| Operating Temperature | -40°C To 120°C |
| Abrasion Resistance | Good |
| Pressure Range | 0-10 Bar |
| Color | Black Or Customized |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Temperature Range | 0-200°F |
| Working Intervel | 35cm |
| Thickness | 3mm |
| Features | Aging Resistance, Good Sealing |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Abrasion, Tear |
| Temperature | 0-90°C |
| Fluid | Air, Water, Oil |
| Color | Black |
| Features | Rigidity, Strength, Compression, Rebound/resilience, Compensatory |
|---|---|
| Name | EPDM Rubber Flange Gasket |
| Material | PTFE+EPDM、NBR |
| Product Performance | Acid And Alkali Resistance, High Temperature Resistance, Chemical Resistance |
| Working Envieroment | Pharmaceutical, Food, Chemical |
| Leakage | Low Leakage |
|---|---|
| Voltage | Low Voltage |
| Flow Rate | High Flow Rate |
| Temperature | High Temperature |
| Structure | Integral Structure |
| Features | Strong Sealing, Aging Resistance |
|---|---|
| Name | Self-actuated Pneumatic Diaphragm |
| Usage Scenario | Industrial Mechanical Cylinder |
| Material | NBR, NR, CR, FR |
| Color | Black |
| Thickness | 3mm |
|---|---|
| Pressure Range | 0.5-2.5Mpa |
| Material | Rubber |
| Valve Operation | On/Off |
| Mounting Type | Direct Mount |
| Features | Aging Resistance, Good Sealing |
|---|---|
| Color | Black |
| Temperature | 0-90°C |
| Corrosion Resistance | High Corrosion Resistance |
| Fluid | Air, Water, Oil |