| Features | Good Rigidity, Strength And Compression, Rebound, Compensatory |
|---|---|
| Name | Hydraulic Diaphragm For Industrial Marine Pumps |
| Material | PTFE+EPDM、NBR、 |
| Color | Black/Grey/White/etc. |
| Product Performance | Acid And Alkali Resistance, In Line With The Requirements Of The Medical And Health Level |
| Features | Good Rigidity, Strength And Compression, Rebound, Compensatory |
|---|---|
| Name | Industrial Composite Diaphragm |
| Material | PTFE+EPDM、NBR |
| Working Envieroment | Electronics Industry, Chemical And Pharmaceutical Plants |
| Product Performance | Acid And Alkali Resistance, Medical And Health Grade |
| Features | High Performance, Durable, Etc. |
|---|---|
| Packaging | Standard Export Packaging |
| Product Name | Pulse Valve Diaphragm |
| Temperature Range | -60°C To +200°C |
| Thickness | 0.2mm-2.0mm |
| Operating Temperature | Wide Operating Temperature Range |
|---|---|
| Orifice Size | 25mm |
| Mounting Type | Direct Acting |
| Life Span | 50000 Times |
| Noise | Low Noise |
| Usage | 14 Inch Solenoid Valve |
|---|---|
| Mounting Type | Screw-in |
| Connection Type | Threaded |
| Operating Temperature | Wide Operating Temperature Range |
| Orifice Size | 25mm |
| Temperature Of Media | -20℃~80℃ |
|---|---|
| Materials | NBR、NR、CR、FR |
| Service Life | ≥1000000 Times |
| Model | HF-DN25、HF-Z-25、HF-DN40 |
| Size | Customized |
| Features | High Strength, Long Life |
|---|---|
| Temperature Of Media | -20℃~80℃ |
| Shape | Customized |
| Materials | NBR、NR、CR、FR |
| Service Life | ≥1000000 Times |
| Diameter | 5-1500mm |
|---|---|
| Valve Operation | On/Off |
| Maintenance | Easy To Clean And Maintain |
| Pressure Range | 0-100 Psi |
| Operation Mode | Normally Closed |
| Features | Strength And Compression, Rebound, Compensatory, Low Aftersale Cost |
|---|---|
| Name | Tetrafluoroethylene Compound Rubber Neoprene Flange Gasket |
| Material | PTFE+EPDM |
| Performance | Acid And Alkali Resistance |
| Working Envieroment | Electronics Industry, Chemical And Pharmaceutical Plants |
| Name | Metering Pump Diaphragm |
|---|---|
| Material | PTFE+EPDM |
| Color | Black/Grey/White |
| Product Performance | Acid And Alkali Resistance, In Line With The Requirements Of The Medical And Health Level |
| Application | Metering Pump |