| Chemical Resistance | Good |
|---|---|
| Elasticity | High |
| Seivice Life | ≥1000000 Times |
| Media | Water, Gas, Oil, Gasoline, Air |
| Working Environment | Low Pressure |
| Service Life | ≥1000000 Times |
|---|---|
| Tensile Strength | 1500 PSI |
| Durability | High |
| Packing | Plastic+carton |
| Elongation | 300% |
| Size | Customized |
|---|---|
| Flexibility | High |
| Thickness | 0.2-10mm |
| Resistance | High |
| Compression Set | Low |
| Durability | High |
|---|---|
| Structure | Diaphragm |
| Surface Treatment | Smooth |
| Shape | Round |
| Pressure Range | 0.5-2.5Mpa |
| Material | EPDM |
|---|---|
| Color | Black |
| Size | 10 |
| Form | With Distance Sleeves |
| Type | Replacement Diaphragm |
| Material | Rubber |
|---|---|
| Color | Black |
| Applicable | Pulse Valve |
| Power | 1.2W |
| Voltage | DC12V |
| Voltage | DC12V |
|---|---|
| Current | 0.1A |
| Applicable | Pulse Valve |
| Package | Carton Box |
| Material | Rubber |
| Size Range | 1/4" To 2" Diameter |
|---|---|
| Abrasion Resistance | Good |
| Surface Finish | Smooth, Polished, Etc. |
| Connection Type | Threaded, Flanged, Welded, Etc. |
| Flexibility | High |
| Color | Black |
|---|---|
| Size | Customized |
| Structure | Diaphragm |
| Surface Treatment | Smooth |
| Leakage Rate | 0.05% |
| Features | Fabric Reinforced (diaphragm Size 10 To Diaphragm Size 100) |
|---|---|
| Diaphragm Materials | EPDM |
| Media Temperature | -10 To 100 °C |
| Size | 8 | 10 | 25 | 40 | 50 | 80 | 100 |
| Sterilization Temperature | Max. 150 °C |